ساماندهی شرایط حضور صادرکنندگان زعفران در بازارهای جهانی

این موضوع در نشست مشترک رئیس کل و مدیران سازمان توسعه تجارت با تشکل های تولیدی و صادراتی زعفران و گیاهان دارویی بررسی و تحلیل شد.

در نشست جناب آقای خسروتاج با تشکل های صادراتی زعفران مقرر شد براساس فهرستی که اتحادیه صادرکنندگان زعفران اعلام می نماید، لیستی از شرکت های معتبر و خوشنام دارای صلاحیت و آشنا به بازارهای جهانی معرفی گردد و این شرکت ها، جهت صادرات حرفه ای در بازارهای جهانی در اولویت خواهند بود.
برنامه ریزی برای تنوع محصول با ایجاد ارزش افزوده بیشتر و فرآوری محصولات تولید شده از زعفران و گیاهان دارویی، محور دوم مذاکرات مسئولین سازمان توسعه تجارت با نمایندگان اتحادیه ها و انجمن های تخصصی بود.

تمرکز روی بازارهای جدید همچون آمریکای لاتین، چین و هندوستان از دیگر توافقات این نشست مشترک بود.

در این نشست اتحادیه ها و انجمن های ذیربط پذیرفتند که در اولین جلسات تشکل خود در سالجاری برنامه جامع توسعه صادرات گیاهان دارویی و زعفران را نهایی کرده، بنحوی که چشم انداز تولید، صادرات، اهداف کمی و سیاست های توسعه صادرات برای اقلام مذکور تعریف شده و الزامات دسترسی به بازارهای هدف توسط دستگاه های دولتی و سایر بخش های ذیربط نیز تمهید شود.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات زعفران در سال ۱۳۹۵، برابر ۱۸۷ تن و به ارزش ۲۶۴ میلیون دلار بوده است که با اقدامات در دست اجرا و برنامه های حمایتی و پشتیبانی از صادرات این محصول می توان میزان صادرات را به ۴۰۰ تن در سال افزایش داد. صادرات زعفران در سال گذشته و در مقایسه با سال ۱۳۹۴، از نظر وزنی و ارزش رشدی برابر ۶۵ و ۶۰ درصد داشته است. 

 

خبرگزاری فودنا – ۹۶/۲/۹