رشد ۵,۷ درصدی بخش کشاورزی در ۹ ماهه سال ۹۵
رشد بخش کشاورزی ۵,۷ درصد، بخش خدمات ۵.۴ درصد، بخش صنعت ۱۰.۵ درصد و در مجموع رشد ۹ ماهه بدون احتساب بخش نفت ۵ درصد بوده است.
با حضور معاون اول رییس جمهوری کارخانه سیمان خاکستری ۳۳۰۰ تنی مارگون مورد بهره برداری قرار گرفت.
به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس جمهوری،  اسحاق جهانگیری ظهر در ادامه برنامه های سفر یک روزه خود به استان کهگیلویه و بویراحمد، کارخانه سیمان مارگون را افتتاح و به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخش های مختلف آن بازدید کرد.
معاون اول رییس جمهوری در مراسم بهره برداری از این کارخانه ضمن قدردانی از سرمایه گذار لبنانی این پروژه اظهار داشت: در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل مجموعه دستاوردهای کشور خوب و رضایت بخش بوده و اکنون که در پایان سال قرار داریم گزارش های ارائه شده از سوی دستگاه های مختلف حاکی از آن است که سال ۹۵ با تکیه بر اقتصاد مقاومتی سالی درخشان برای اقتصاد کشور بوده است.
وی با بیان اینکه در تمامی بخش های اقتصادی کشور شاهد تحرک جدی در سال ۹۵ بوده ایم، خاطر نشان کرد: با وجود مسائل و مشکلات اقتصادی نظیر کاهش بهای نفت، اکثر کشورهای نفت خیز ناچار شدند برای اداره امور کشور از ذخایر ارزی خود استفاده کنند اما ایران تنها کشوری بود که توانست در سال ۹۴ و ۹۵ بدون استفاده از ذخایر ارزی، اقتصاد کشور را به نحو مطلوب اداره کند به گونه ای که هیچ تلاطمی در شاخص های اصلی اقتصاد کشور به وجود نیامد و ثبات قابل قبولی در اکثر شاخص ها حاکم بود.
جهانگیری افزود: تورم همچنان روند کاهنده دارد و امروز تورم سالانه به ۶,۸ درصد رسیده است، اطهار امیدواری کرد؛ این روند تا پایان سال نیز ادامه پیدا کند تا ایران به جمع کشورهای دارای تورم تک رقمی بپیوندد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید برای دستیابی به رشد بالای اقتصادی تصریح کرد: در جلسه هفته گذشته هیات وزیران، مرکز آمار ایران در گزارشی از رشد اقتصادی ۹ ماهه سال جاری میزان این رشد را ۷,۲ درصد اعلام کرد.
وی ادامه داد: بر اساس این گزارش رشد اقتصادی در پاییز سال ۹۵ نسبت به پاییز سال ۹۴، ۸,۹ درصد افزایش داشته ، ضمن آنکه رشد ۷.۲ درصدی اقتصاد در میان کشورهای منطقه جزو بالاترین ها است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در زیربخش های اقتصادی نیز شاهد رشد بالای اقتصادی در کشور بوده ایم، گفت: رشد بخش کشاورزی ۵,۷ درصد، بخش خدمات ۵.۴ درصد، بخش صنعت ۱۰.۵ درصد و در مجموع رشد ۹ ماهه بدون احتساب بخش نفت ۵ درصد بوده است.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: در ابتدای سال دولت متعهد شد برای ۷۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط راکد و نیمه فعال منابع مالی تامین کند تا بتوانند فعالیت خود را احیا کنند. با تلاش های دولت در ۱۱ ماه سپری شده به جای ۷۵۰۰ واحد تولیدی، تسهیلات و منابع بانکی به ۲۲ هزار واحد تولیدی پرداخت شده است.
وی همچنین با اشاره به تعهد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تکمیل ۵۴۰۰ واحد تولیدی نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در سال جاری افزود: تاکنون حدود ۵ هزار واحد تکمیل شده اند که امیدوام تا پایان سال میزان باقیمانده این هدف نیز تحقق یابد.
 جهانگیری تلاش های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرای ۳۳ طرح مهم صنعتی در سطح کشور را یادآور شد و گفت: خوشبختانه این طرح ها یکی پس از دیگری به بهره برداری می رسند.
معاون اول رییس جمهوری سال جاری را یکی از درخشان ترین سال ها در صنعت نفت و گاز کشور توصیف و اظهار کرد: امیدوارم در آینده نزدیک شاهد برگزاری جشن بزرگی برای راه اندازی چند فاز پارس جنوبی با سرمایه گذاری حدود ۲۰ میلیارد دلار باشیم.
جهانگیری همچنین با یادآوری اینکه در سال جاری برای نخستین بار در بخش کشاورزی به خودکفایی رسیده ایم، تصریح کرد: یکی از دغدغه های دولت در سال جاری این است که گندم مازاد بر نیاز کشور را صادر کند.
وی با اشاره به اینکه دولت در سال جاری ۱۱,۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده است گفت: این اقدام دولت گامی در جهت کمک به زندگی و معیشت کشاورزان بوده و ممکن است برخی افراد بگویند که اگر به جای تولید، واردات می کردیم هزینه کمتری پرداخت می شد اما سیاست دولت این بود که به زندگی کشاورزان که در سال های گذشته به دلیل رکود دچار آسیب شده بود، کمک کند و کشاورزان بتوانند از دسترنج خود به درآمد قابل قبولی برسند.
جهانگیری ادامه داد: در سال ۹۲ پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید، به دلیل سوء مدیریت سال های گذشته، در یکی از استان های کشور میزان ذخیره گندم به سه روز کاهش یافته بود، اما خوشبختانه امروز در پرتو اقتصاد مقاومتی امنیت غذایی مردم کشور تامین شده است.
وی در ادامه با اشاره به امنیت مناسب کشور و فراهم بودن شرایط برای سرمایه گذاران خارجی، گفت: امروز ایران جزیره ثبات منطقه ناامن خاورمیانه است و سرمایه گذاران خارجی علاقمند هستند که در ایران سرمایه گذاری کنند.
جهانگیری با اشاره به سیاست های چند گانه مقامات آمریکا برای ممانعت از ورود اتباع برخی کشورها به ایالات متحده، گفت: با وجود عدم ثبات در سیاست های آمریکا، سرمایه گذاران احساس امنیت و آرامش برای کار در این کشور نخواهند داشت.
معاون اول رییس جمهوری استان کهگیلویه و بویراحمد را یکی از استان های مهم کشور برشمرد و گفت: این استان از جهات مختلف همچون منابع نفت و گاز دارای ظرفیت های فراوانی است.
وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری های وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجتمع پتروشیمی ۱ میلیون تنی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد هرچه سریعتر تکمیل شود تا متعاقب آن ده ها واحد صنعتی دیگر در پایین دست ایجاد شود.
جهانگیری همچنین با اشاره به حجم خوب منابع آب در استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان را از استان های مهم برای توسعه کشاورزی برشمرد و گفت: طبیعت زیبا و منحصر به فرد استان کهگیلویه و بویراحمد مهم ترین زمینه برای توسعه گردشگری است و انتظار داریم استاندار، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برای تکمیل زیرساخت های گردشگری این استان برنامه ریزی کنند.

خبرگزاری ایانا – ۹۵/۱۲/۱۵