خط و نشان دوباره سازمان حمایت برای عاملان گرانی مرغ

در حالی که درابتدای سال قیمت مرغ نوساناتی را در بازار عرضه داشت و یکی از عوامل گرانی آن افزایش قیمت جوجه یکروزه بود، سازمان حمایت دوباره در اطلاعیه‌ای نسبت به برخورد گرانفروشی این محصول هشدار داد. به گزارش ایسنا، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه‌ای گوشت مرغ را اولویت اول تنظیم بازار دانست و قیمت تعیین شده برای هر قطعه جوجه یکروزه را با بهترین کیفیت حداکثر ۱۷۰۰ تومان اعلام کرد که واحدهای تولیدی و توزیعی موظف به رعایت آن هستند.
در این اطلاعیه آمده است که مرغ‌داران و اتحادیه‌های مربوط می‌توانند در صورت خرید جوجه یکروزه با قیمت بالاتر از نرخ مصوب یا اطلاع از عرضه آن اسناد و مدارک خود را در این زمینه برای اعمال قانون در مورد متخلفین به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه کنند تا نسبت به احقاق حقوق‌شان اقدام شود.
این سازمان در ادامه عدم رعایت نرخ ۱۷۰۰ تومان برای هر قطعه جوجه یکروزه درجه یک را به شدت در قیمت گوشت مرغ اثرگذار دانست و همه واحدهای تولیدی را ملزم به رعایت این نرخ کرد، اما اینها همه در حالی است که پیش از این نیز محمدعلی کمالی سروستانی – مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی – نیز به مشکل بالا بودن قیمت جوجه یکروزه اشاره کرده بود و گفته بود که عرضه‌کنندگان این محصول به مرغداران فاکتور نمی‌دهند تا زمانی که هر قطعه جوجه یکروزه را با قیمت ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان بفروش می‌رسانند سند گرانفروشی‌شان در دست خریدار نماند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی همچنین هزینه جوجه یکروزه را در شرایط عادی ۱۱ درصد از هزینه‌های تولید گوشت مرغ دانست در حالی که این عدد امروز به بیش از ۴۰ درصد رسیده که غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

 خبرگزاری ایرنا – ۹۶/۲/۹