جوجه یک روزه گوشتی شاگرد اول افزایش قیمت در بهمن ۹۵

وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد: بررسی انجام شده از ۵۶ قلم کالای اساسی و مهم در بهمن ۹۵ نشان داد که قیمت هرعدد جوجه یکروزه گوشتی ۲۱ هزار و ۸۵۹ ریال بود که نسبت به بهمن ماه ۹۴ رشد ۵۱٫۱ درصدی را ثبت کرد .
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، برپایه جداول آماری مربوطه در ماه مورد بررسی قیمت هر کیلو گرم پیاز، گوجه فرنگی و تخم مرغ نیز به ترتیب با ۵۸٫۱، ۲۴٫۱ و ۱۱٫۶ درصد در بهمن ۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ کاهش قیمت داشت .

قیمت هرکیلو گرم پیاز در بهمن ماه پارسال ۱۳ هزار و ۱۳۸ ریال بود، درحالی که در ماه مشابه سال ۹۴ رقم ۳۱ هزار و ۳۷۸ ریال بود، همچنین گوجه فرنگی هرکیلو گرم ۱۵ هزار و ۶۶۲ ریال در بهمن ماه ۹۵ فروخته شد، درحالی که ماه مشابه در سال ۹۴ به ارزش هر کیلو گرم ۲۰ هزار و ۶۳۴ ریال بفروش رسید.
علاوه براین هر کیلو گرم تخم مرغ در بهمن ماه ۱۳۹۴ به قیمت ۵۵ هزار و ۱۷۹ ریال بود، اما در ماه مشابه پارسال به قیمت ۴۸ هزار و ۷۹۹ ریال تنزل یافت .

نرخ های مندرج در این گزارش از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گردآوری شده و براساس آن تعداد ۴۷ کالا رشد قیمت داشته اند، یک کالا فاقد اطلاعات مقایسه ای و هشت قلم کالا نیز کاهش نرخ داشتند.
براساس این بررسی، پس از جوجه یکروزه گوشتی، نخود درجه یک، خرما مضافتی و لوبیا چیتی درجه یک به ترتیب با رشد ۴۳٫۵، ۳۶٫۴ و ۳۵٫۳ درصدی در بهمن ماه ۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ بیشترین افزایش را ثبت کردند .

نرخ هرکیلو گرم نخود درجه یک در بهمن ۹۴ برابر با ۵۹ هزار و ۹۳۷ ریال بود که در بهمن ماه پارسال به ۸۶ هزار و ۱۱ ریال رسید، خرما مضافتی نیز که در بهمن ۹۴ هرکیلو گرم ۶۰ هزار و ۴۰۰ ریال بود، در بهمن ۹۵ در برابر ۸۲ هزار و ۳۶۵ ریال به ازای هرکیلو گرم فروخته شد و لوبیا چیتی درجه یک نیز درحالی بهمن ۹۵ به نرخ هرکیلو گرم ۹۶ هزار و ۳۵۰ ریال بفروش رسید، که این ماده غذایی در بهمن ۹۴ در مقابل هرکیلو گرم ۷۱ هزار و ۲۲۷ ریال فروخته شده بود.

برنج

جداول آماری وزارت صنعت، معدن وتجارت نشان می دهد برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بهمن ۹۵ با رشد ۱۰٫۴ درصدی نسبت به ماه مشابه سال ۹۴ به قیمت ۶۱ هزار و ۸۰۰ ریال رسید، برنج تایلندی نیز با افزایش ۲۴ درصدی به ۳۳ هزار و ۷۲۰ ریال در دوره این گزارش بالغ شد .
برنج طارم اعلا هم ۳۴٫۱ درصد رشد قیمت را ثبت کرد که به ازای هر کیلو گرم ۱۲۴ هزار و ۱۸۷ ریال فروخته شد، برنج داخلی هاشمی درجه یک هم هرکیلو گرم ۱۲۰ هزار و ۹۷ ریال قیمت داشت و فاقد نرخ مقایسه ای بود .

روغن

برابر اطلاعات مربوطه، روغن نباتی جامد ( حلب ۵ کیلویی) در بهمن ۹۵ نسبت به ماه مشابه سال ۹۴ رشد ۸٫۹ درصدی داشت و به ۲۳۴ هزار و ۷۸۹ ریال رسید .

روغن نباتی مایع لادن و آفتاب ( بطری ۸۱۰ گرمی ) نیز با رشد ۵٫۴ درصدی به نرخ ۵۰ هزار و ۸۷۹ ریال بفروش رسید .

حبوبات

هرکیلو گرم لپه درجه یک با رشد ۳۴٫۱ درصدی در بهمن ماه پارسال نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ به ۹۲ هزار و ۴۱۷ ریال رسید، لوبیا قرمز با افزایش ۲۵٫۵ درصدی به قیمت ۷۲ هزار و ۳۲ ریال فروخته شد، لوبیا سفید نیز رشد ۱۷٫۸ درصدی را تجربه کرد و به نرخ ۷۴ هزار و ۱۰۹ ریال در بهمن ۹۵ عرضه شد ، عدس هم با افزایش ۳٫۵ درصدی به قیمت ۷۴ هزار و ۳۹۲ ریال به ازای هرکیلو گرم فروخته شد.

گوشت

وزارت صنعت در جداول آماری خود بیشترین رشد قیمت در مواد پروتئینی را در بهمن ۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ به گوشت گوسفندی ( مخلوط ) اختصاص داده که با رشد ۱۹٫۲ درصدی هرکیلو گرم به نرخ ۳۳۷ هزار و ۶۲۰ ریال رسید، گوشت مرغ تازه هم با افزایش ۱۶٫۶ درصدی به قیمت ۶۹ هزار و ۵۲۰ ریال بفروش رسید و ارزش هرکیلو گرم گوشت گوساله در حالی ۳۲۵ هزار و ۱۰۲ ریال قیمت داشت که در مقایسه با بهمن ۹۴ رشد ۹٫۶ درصدی را ثبت کرد.

لبنیات

شیر استریل پاکتی ۲٫۵ درصد ( چربی) در بهمن ۹۵ به قیمت هرکیلو گرم ۲۸ هزار و ۱۵۶ ریال فروخته شد که در مقایسه با ماه مشابه در سال ۹۴ افزایش قیمت ۳٫۲ درصدی داشت، ماست پاستوریزه یک کیلو گرمی ( ۲٫۵ درصد چربی ) هم با ۴٫۱ درصد افزایش در بهمن ماه پارسال در برابر ۲۹ هزار و ۸۴۶ ریال عرضه شد و پنیر پگاه ۴۰۰ و ۴۵۰ گرمی به ترتیب با افزایش قیمت ۶ و ۴٫۷ درصدی نسبت به بهمن ماه ۹۴ به قیمت های ۴۴ هزار و ۱۶۵ و ۴۹ هزار و ۲۶۱ ریال بفروش رسید .
کره پاستوریزه پگاه ( بسته ۱۰۰ گرمی ) نیز با رشد ۷٫۷ درصدی به نرخ ۲۵ هزار و ۹۵۲ ریال فروخته شد .

غلات

جو داخلی در بهمن ۹۵ کاهش ۶٫۳ درصدی قیمت را در هرکیلو گرم نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ نشان داد و به نرخ هشت هزار و ۹۸۶ ریال فروخته شد، جو خارجی نیز رشد نیم درصدی داشت و هشت هزار و ۶۶۴ ریال عرضه شد، سبوس گندم با افت ۱٫۵ درصدی قیمت در برابر هفت هزار و ۱۹۹ ریال به ازای هرکیلو گرم بفروش رسید .

ذرت داخلی نیز با افزایش ۱۲ درصدی به ازای هر کیلوگرم هشت هزار و ۷۵۹ ریال عرضه شد، ذرت خارجی هم با رشد ۱۳٫۱ درصدی هرکیلو گرم ۹ هزار و ۳۰ ریال فروخته شد ، کنجاله سویا ( وارداتی ) هم با افزایش ۴٫۶ درصدی در بهمن ماه هر کیلو گرم ۱۶ هزار و ۲۳۹ ریال عرضه شد .

قند و شکر

داده های آماری وزارتخانه یاد شده نشان می دهد هر کیلو گرم قند حبه در بهمن ماه ۹۵ با رشد ۲۴٫۶ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ به قیمت ۳۷ هزار و ۲۰۷ ریال رسید، شکر سفید یک کیلو گرمی با رشد ۱۵٫۱ درصدی در برابر ۲۹ هزار و ۱۳۷ ریال بفروش رسید، شکر بسته ۹۰۰ گرمی هم با افزایش ۱۱٫۳ درصدی به ازای ۳۲ هزار و ۳۸۳ ریال فروخته شد .

میوه – فرنگی

براساس جداول آماری مورد بررسی، قیمت هرکیلو گرم سیب زرد در بهمن ماه پارسال رشد ۲۷٫۴ درصدی را نسبت به بهمن ۹۴ تجربه کرد و به قیمت ۴۲ هزار و ۸۷۱ ریال رسید، سیب قرمز افزایش ۳۰ درصدی داشت و به قیمت ۴۰ هزار و ۵۳۵ ریال عرضه شد، موز درجه یک با رشد ۱۳٫۷ درصدی به قیمت ۴۶ هزار و ۳۱ ریال بفروش رسید .
خیار رسمی درجه یک کاهش ۵٫۷ درصدی را در بهمن ۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۴ تجربه کرد و به قیمت هرکیلو گرم ۲۰ هزار و ۱۶۸ ریال فروخته شد و سیب زمینی درجه یک هم با ۳۰ درصد رشد به ازای هرکیلوگرم ۱۵ هزار و ۶۹۳ ریال عرضه شد .

به گزارش ایرنا، محمد حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه نخستین نشست هیات وزیران در سال ۹۶ به خبرنگاران گفته بود،نوسان قیمت در شب عید، مربوط به بازار آزاد بود و با تدابیر اتخاذ شده در خصوص اقلام و کالاهای اساسی از جمله سیب درختی، پرتقال، مرغ، برنج و دیگر کالاها مشکلی وجود نداشت.

 خبرگزاری ایرنا – ۹۶/۲/۶